Głaz narzutowy, znany również jako Kamień Schrecka, usytuowany przy ulicy Wojska Polskiego w Sulechowie, to granitowy fragment natury warty uwagi. Znajduje się on na skwerze położonym pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i Zieloną, będąc częścią lokalnego dziedzictwa przyrodniczego.
W dniu 19 maja 2006 roku, na mocy decyzji wojewody lubuskiego nr 29, głaz ten został formalnie objęty ochroną jako pomnik przyrody. To wyróżnienie sprawia, że głaz narzutowy przy ulicy Wojska Polskiego jest przykładem dbałości o przyrodę w regionie.
Warto zaznaczyć, iż głaz narzutowy jest jednym z 102 pomników przyrody zarejestrowanych na terenie gminy Sulechów. Można do niego również zaliczyć 14 takich obiektów znajdujących się w mieście. Co więcej, jest to jedyny głaz narzutowy w Sulechowie, który otrzymał status pomnika przyrody, co podkreśla jego unikalną wartość w kontekście ochrony przyrody i lokalnej kultury.
Charakterystyka
Głaz narzutowy, będący ciekawym elementem krajobrazu, znajduje się na skwerze w Sulechowie, w miejscu, gdzie ulice Wojska Polskiego i Zielona się krzyżują. Obiekt ten leży na działce o numerze 464.
Jego ciekawe wymiary przyciągają uwagę – obwód wynosi imponujące 1120 centymetrów, natomiast wysokość osiąga 165 centymetrów. Dzięki temu, głaz ten plasuje się wśród większych eratycznych głazów w gminie, będąc na drugim miejscu pod względem rozmiaru.
W skład tego średnioziarnistego granitu różowego wchodzi bogaty zestaw minerałów. Można w nim dostrzec przezroczysty kwarc, który ma jasnoszary odcień, różowe skalenie oraz izometryczne formy mineralne. Dodatkowo, w składzie znajdziemy także niewielkie ilości biotytu, które nadają mu dodatkowe walory estetyczne.
Historia
W kronice miasta Sulechowa pierwsze wzmianki o tajemniczym głazie narzutowym pojawiły się w roku 1756. Znajdował się on początkowo w północnej części obecnej ulicy Brzozowej. Z upływem lat, w 1938 roku, postanowiono poprawić estetykę otoczenia, zwłaszcza w pobliżu obiektów wojskowych. W konsekwencji władze zadecydowały o przetransportowaniu głazu w bliskie sąsiedztwo koszar sulechowskich.
Aby zrealizować ten ambitny plan, skonstruowano cztery drewniane płozy o wymiarach 30 × 30 cm. Płozy te przemieszczały się po metalowych rolkach o średnicy 6 cm. Potrzebne do załadunku głazu wciągarki sprowadzono cztery, z których każda miała udźwig wynoszący około 10 ton. Kiedy przystąpiono do podnoszenia kamienia, zmierzono jego wagę, która wyniosła w przybliżeniu 650 cetnarów.
Aby przesunąć głaz, użyto jednej maszyny oraz dwóch ciągników gąsienicowych, a pod metalowe wałki wkładano drewniane bale, co umożliwiło ich łatwiejsze przesuwanie. Na koniec, po zrealizowaniu tych wszystkich kroków, głaz przetransportowano o około 500 metrów do nowej lokalizacji na skwerze, gdzie obecnie się znajduje.
W latach 70. XX wieku na szczycie głazu dodano miniaturę zamku z obronnym murem, skonstruowaną z otoczaków. Ten element miał na celu upiększenie eratyk i nawiązywał formą do budowli z czasów legendarnego Schrecka.
Podstawą prawną dla ochrony pomnika, jakim jest głaz narzutowy, stanowi decyzja wojewody lubuskiego Marka Asta, oznaczona numerem 29, z dnia 19 maja 2006 roku.
Legenda
Wokół tego głazu narzutowego krąży ciekawa legenda, która wyjaśnia jego tajemnicze pochodzenie oraz pierwotne miejsce usytuowania. Powieść ta została uwieczniona w 1926 roku w publikacji zatytułowanej Abriss zur Heimatkunde des Kreises Züllichau – Schwiebus, której autorem był Gustav Zerndt.
Legenda opowiada o potężnym olbrzymie o imieniu Schreck, który niegdyś zamieszkiwał okolice Sulechowa. Zgodnie z opowieściami, Schreck przez długi czas nosił ogromny głaz w swoim bucie. Kiedy pewnego dnia zauważył, iż kamień mu niewygodnie uciska, postanowił go usunąć. Wówczas ściągnął but i wytrząsnął z niego głaz, który w rezultacie spadł na północnym odcinku dzisiejszej ulicy Brzozowej w Sulechowie. Ta niezwykła historia przyczyniła się do nadania głazowi nieoficjalnej nazwy – „Kamień Schrecka”.
Przypisy
- Marek Maćkowiak: Walory przyrodnicze gminy Sulechów. sth-stowarzyszenie.za.pl. s. 2. [dostęp 16.06.2012 r.]
- Walory turystyczne gminy. sulechow.pl. [dostęp 16.06.2012 r.]
- a b c Głaz narzutowy. miedzyodraabobrem.pl. [dostęp 16.06.2012 r.]
- Pomniki przyrody. sulechow.pl. [dostęp 16.06.2012 r.]
- Co opowiadało się o olbrzymie Schrecku. „Biuletyn Informacyjny Miasta i Gminy Sulechów”, s. 2, 2007 r.
- Rozporządzenie nr 29 Wojewody Lubuskiego. „Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego”, s. 8–10, 05.06.2006 r. Wojewoda Lubuski. ISSN 0860-2042.
- a b L. Okowiński, Środowisko geograficzno-przyrodnicze gminy Sulechów s. 99–100.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Sulechów (stacja kolejowa) | Ratusz w Sulechowie | Lech Sulechów | Orion Sulechów | Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w SulechowieOceń: Głaz narzutowy przy ulicy Wojska Polskiego w Sulechowie