MSKS Orion Sulechów, znany pełniej jako Miejsko-Szkolny Klub Sportowy Orion Sulechów, to polski, męski klub siatkarski, który funkcjonuje jako jednosekcyjny i ma swoją siedzibę w Sulechowie.
W przeszłości, w sezonie 2009/2010, klub brał udział w rozgrywkach II ligi, jednak po niefortunne przegranej z drużyną WKS Sobieski Żagań, zespół spadł do III ligi, co było znaczącym wydarzeniem w historii klubu.
Historia
Klub Sportowy „Orion” powstał 13 września 1977 roku, początkowo funkcjonując pod nazwą „Lech”. Zmiana nazwy na „Orion” miała miejsce w kwietniu 1978 roku. Józef Zawartowski objął stanowisko pierwszego prezesa klubu, a Mieczysław Łuczak został sekretarzem. W październiku 1980 roku, na Zjeździe Szkolnego Związku Sportowego, wybrano nowy zarząd, na czele którego stanął Jan Krawczyk, a Mieczysław Łuczak kontynuował pełnienie obowiązków sekretarza. Klub prowadził działalność szkoleniowo-sportową w dwóch sekcjach: siatkówki mężczyzn oraz akrobatyki sportowej.
W przypadku sekcji siatkówki początki były dosyć trudne. Pomimo założenia dwóch grup szkoleniowych, w pierwszym roku działalności żadna z ekip nie wystartowała w zawodach organizowanych przez OZPS w Zielonej Górze. Grupa starszych siatkarzy, której prowadzenie podjął się Zbigniew Kaczmar, borykała się z poważnymi problemami organizacyjnymi i szkoleniowymi.
W sezonie 1978/1979 drużyna zgłosiła się do rozgrywek klasy „A”. Na początku pierwszy zespół prowadził Edward Wróbel, a w rundzie rewanżowej zastąpili go Jerzy Wirski oraz Marian Bieława. Zawodnicy „Oriona” ukończyli sezon na IV miejscu. W zespole grali m.in.: Wojciech Bućko, Mieczysław Woźniak, Marek Jęchorek, Marek Żurek, Dariusz Kwiatkowski, Mirosław Samol, Henryk Brzeziński, Romuald Modrzyk, Marek Szczepaniuk oraz Tadeusz Pająk.
W rozgrywkach 1979/80 drużyna zdobyła pierwsze miejsce w klasie „A”, co pozwoliło jej awansować do klasy międzywojewódzkiej. Niestety, po sezonie 1980/81 „Orion” został zdegradowany do niższej klasy, gdzie występował do zakończenia sezonu 1982/83. Dopiero po tych trzech latach, drużyna powróciła do klasy międzywojewódzkiej, dzięki sukcesom trenera Jana Pętlewskiego. W ekipie, która zakończyła sezon na IV miejscu pod wodzą trenera Mariana Bieławy, występowali: Marek Szczepaniuk, Leszek Konczanin, Tadeusz Jankowski, B. Borzęcki, W. Korneluk, Mirosław Górski, Marek Garbowski, Romuald i Marek Muńko, Mariusz Staszkiewicz, Z. Gadowski, Włodzimierz Kaczmarek oraz Mariusz Król.
W sezonie 1984/85 do zespołu, po grze w „Stilonie” Gorzów, powrócili Henryk Brzeziński oraz Romuald Modrzyk. Wówczas „Orion” zajął IV miejsce na koniec rozgrywek. W składzie znalazł się również Jarosław Kruk, Grzegorz Tomczyk, Bogusław Gąsieniec, Tomasz Okulicki, Krzysztof Dżaman, Jarosław Borkowski, Wojciech Olejniczak, Mariusz Kos oraz Stanisław Chomiak.
Wychowankowie
W Sulechowie wyróżniają się utalentowani zawodnicy, którzy z powodzeniem reprezentują swoje umiejętności w I lidze. Wśród nich można wymienić graczy, którzy osiągnęli znaczące sukcesy w polskim sporcie.
- Mariusz Wiktorowicz – trzykrotny Mistrz Polski, zdobywający tytuły z AZS Yawal Częstochowa w latach 1994, 1995, 1999, a obecnie pełniąc funkcję trenera Chemika Police,
- Łukasz Żygadło – zawodnik występujący w Zenicie Kazań.
Warto podkreślić, że ich osiągnięcia stanowią inspirację dla nowych pokoleń sportowców z Sulechowa.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Filia Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie | Głaz narzutowy przy ulicy Wojska Polskiego w Sulechowie | Sulechów (stacja kolejowa) | Ratusz w Sulechowie | Lech SulechówOceń: Orion Sulechów