Bernadetta Nitschke-Szram, urodzona 17 sierpnia 1964 roku w Sulechowie, jest znaną postacią w obszarze historii i politologii. Jej prace koncentrują się na historii najnowszej Polski oraz historii powszechnej. W szczególności, Nitschke-Szram interesuje się polską myślą polityczną oraz międzynarodową współpracą samorządu terytorialnego.
Jako nauczycielka akademicka, związana jest z uczelniami w Zielonej Górze, Wałbrzychu i Polkowicach, gdzie dzieli się swoją wiedzą z młodszymi pokoleniami studentów. Jej ekspertyza oraz działalność naukowa przyczyniają się do rozwoju dziedzin, w których się specjalizuje.
Życiorys
Bernadetta Nitschke urodziła się w 1964 roku w Sulechowie. Po zakończeniu nauki w liceum ogólnokształcącym w 1983 roku, rozpoczęła studia dzienne na kierunku historia w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze. Z powodzeniem ukończyła te studia w 1988 roku, zdobywając tytuł magistra na podstawie pracy zatytułowanej „Obraz Francji u schyłku Drugiego Cesarstwa”, która powstała pod opieką naukową prof. Mariana Eckerta.
Bezpośrednio po obronie pracy rozpoczęła w dniu 1 września 1988 roku pracę na stanowisku asystenta w Instytucie Nauk Społeczno-Politycznych na swojej uczelni. W 1991 roku przeniosła się do Instytutu Historii. Dwa lata później, w 1992 roku, uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem jej rozprawy była „Adam Doboszyński – myśliciel i polityk”, napisana pod okiem prof. Alberta Pawłowskiego. Po uzyskaniu nowego tytułu, otworzyły się przed nią nowe możliwości zawodowe, co zaowocowało awansem na adiunkta.
W 1997 roku zdecydowała się na pracę w Instytucie Politologii WSP w Zielonej Górze, która w 2001 roku przyjęła formę Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zainteresowania badawcze Bernadetty Nitschke obejmowały również zagadnienia międzynarodowe, co zaowocowało udziałem w stypendium w ramach programu organizowanego przez fundację Konferenz der deutschen Akademien der Wissenschaften w Düsseldorfie w Niemczech. Tam odbyła staż pod kierunkiem prof. Hansa Heckera. Owocem jej badań była rozprawa habilitacyjna dotycząca „Wysiedlenia ludności niemieckiej z Polski w latach 1945–1949”, która na stałe wzbogaciła jej dorobek naukowy.
W roku 2000 uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie historii, zwłaszcza historii najnowszej Polski, co zostało formalnie uznane przez Radę Wydziału Nauk Historycznych i PedagogicznychUniwersytetu Wrocławskiego. W tym samym roku objęła stanowisko kierownika Zakładu Państwa i Prawa w Instytucie Politologii UZ. W 2001 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2002 roku, po trzech latach pracy, została dyrektorem Instytutu Politologii, pełniąc tę funkcję aż do 2012 roku.
Poza działalnością na Uniwersytecie Zielonogórskim, Bernadetta Nitschke prowadziła wykłady również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, gdzie odegrała istotną rolę jako współtwórca oraz dyrektor Instytutu Politologii, który później został przekształcony w Instytut Społeczno-Prawny. Dodatkowo, jest również profesorem nadzwyczajnym w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach. Jest aktywnym członkiem Lubuskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Dorobek naukowy i odznaczenia
W obszarze zainteresowań badawczych Bernadetty Nitschke leży problematyka polskiej polityki narodowościowej po 1945 roku, a także sytuacja mniejszości narodowych w Polsce, z naciskiem na mniejszość niemiecką oraz kwestie związane z procesem jej wysiedleń. Jej dorobek naukowy jest bogaty i obejmuje nie tylko publikacje, ale także monografie.
Łącznie, Bernadetta Nitschke opublikowała cztery monografie i ponad 35 artykułów naukowych w czasopismach oraz w wydawnictwach krajowych i zagranicznych. Warto również podkreślić jej rolę jako redaktora czterech wydawnictw zbiorowych.
Wśród najistotniejszych prac, jakie opublikowała, można wymienić:
- Adam Doboszyński: publicysta i polityk, Kraków 1993,
- Wysiedlenie ludności niemieckiej z Polski w latach 1945–1949, Zielona Góra 1999,
- Wysiedlenie czy wypędzenie? ludność niemiecka w Polsce w latach 1945–1949, Toruń 2000,
- Vertreibung und Aussiedlung der deutschen Bevölkerung aus Polen 1945 bis 1949, München 2003.
W uznaniu za swoje osiągnięcia badawcze, Bernadetta Nitschke została uhonorowana nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w 2004 roku oraz wieloma nagrodami Rektora WSP w Zielonej Górze w latach 1994, 1996 oraz 2001.
Przypisy
- IwonaI. Waszkiewicz IwonaI., Komputerowy System Informacji o Pracownikach UZ, 11.10.2017 r. [dostęp 27.12.2017 r.]
- Dr hab. Bernadetta Nitschke-Szram, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.01.2013 r.]
- Biografia na stronie IP UZ [on-line] [dostęp 10.01.2013 r.]
- Wysiedlanie ludności niemieckiej z Polski w latach 1945–1949 w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 01.01.2013 r.]
- Adam Doboszyński - ideolog i polityk w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 01.01.2013 r.]
- Biografia na stronie DWSPiT w Polkowicach [on-line] [dostęp 01.01.2013 r.]
- Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na styczeń 2013.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Rüdiger von der Goltz | Urszula Łangowska-Szczęśniak | Marek OliwaOceń: Bernadetta Nitschke