Urszula Łangowska-Szczęśniak to postać niezwykle znacząca w świecie polskiej ekonomii. Urodziła się w 1947 roku w Sulechowie, miasteczku, które miało wpływ na jej późniejszą ścieżkę zawodową.
Jako ekonomistka, Łangowska-Szczęśniak koncentruje swoje badania na analizie rynku oraz ekonomice konsumpcji, co sprawia, że jej prace są niezwykle istotne dla zrozumienia dynamiki zachowań konsumenckich w Polsce.
Życiorys
Urszula Łangowska-Szczęśniak przyszła na świat w rodzinie, w której aktywność społeczna i zaangażowanie w życie Polonii było na porządku dziennym. Jej ojciec, Jan, był redaktorem naczelnym Nowin Codziennych wydawanych w Opolu przed wybuchem II wojny światowej. Po wojnie rodzina na krótko osiedliła się w Sulechowie, tam właśnie przyszła na świat główna bohaterka tej opowieści. W latach 50. XX wieku, razem z matką, która straciła męża, oraz trójką rodzeństwa, przeprowadziła się do Opola, gdzie uczęszczała do III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej.
Po zakończeniu edukacji w liceum, Urszula wybrała kształcenie wyższe, podejmując studia na Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończyła je z sukcesem w 1969 roku. Po studiach rozpoczęła swoją karierę zawodową, najpierw w Wojewódzkiej Pracowni Planów Regionalnych w Opolu. Już po kilku miesiącach dostała ofertę pracy w Zakładzie Ekonomii Wyższej Szkoły Pedagogicznej, gdzie zdobyła cenne doświadczenie.
W latach 1971-1975 Urszula uczestniczyła w studiach doktoranckich w Zakładzie Prakseologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej praca doktorska, która koncentrowała się na zarządzaniu oraz organizacji nauki w Polsce, została obroniona na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie, w 1994 roku, obroniła pracę habilitacyjną zatytułowaną „Społeczno-gospodarcze uwarunkowania konsumpcji w Polsce w latach 1970-1990 w układzie przestrzennym” na Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu.
W swojej karierze akademickiej, Urszula pełniła szereg istotnych ról, w tym w latach 1984–1992 była zastępcą dyrektora Instytutu Nauk Ekonomicznych WSP. Następnie, w latach 1992-1999, zajmowała stanowisko prodziekana Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego, a w latach 1999-2005 była dziekanem tego wydziału. Na co dzień kieruje Zakładem Teorii Ekonomii WE UO oraz Zakładem Ekonometrii Wydziału Ekonomicznego WSZiA w Opolu.
Obecnie Urszula Łangowska-Szczęśniak mieszka w Kotorzu Małym u boku swojego męża, kontynuując swoje zainteresowania naukowe oraz pedagogiczne.
Wybrane publikacje
Urszula Łangowska-Szczęśniak jest autorką i współautorką wielu znaczących publikacji naukowych, które koncentrują się na zagadnieniach związanych z ekonomią i społeczeństwem.
- Modelowanie ekonometryczne procesów społeczno-ekonomicznych : procedury obliczeniowe wraz z oprogramowaniem, współautorstwo Krystyny Hanusik, wyd. UO, Opole 2004,
- Demograficzne i ekonomiczne skutki transformacji w Polsce – aspekt regionalny, wyd. UO, Opole 2002,
- Społeczno-gospodarcze uwarunkowania konsumpcji w Polsce w latach 1970-1990 w układzie przestrzennym, wyd. WSP, Opole 1993,
- Przemiany społeczne, ekonomiczne i organizacyjne we współczesnej gospodarce polskiej, pod redakcją Krystyny Hanusik, Urszuli Łangowskiej-Szczęśniak, Stanisławy Sokołowskiej, wyd. UO, Opole 2005.
Oceń: Urszula Łangowska-Szczęśniak