Jarosław Grzegorz Rabenda, urodzony 14 kwietnia 1965 roku w Sulechowie, to osobowość artystyczna, która zyskała uznanie w wielu dziedzinach kultury. Jest on polskim aktorem teatralnym, filmowym oraz kabaretowym, a także utalentowanym reżyserem. Jego wszechstronność nie kończy się na aktorstwie, ponieważ jest również lektorem oraz prozaikiem, co podkreśla jego bogate umiejętności twórcze.
W ciągu swojej kariery Rabenda zdobył szereg doświadczeń, które umożliwiły mu rozwinięcie swojej pasji artystycznej oraz zyskały mu coraz większą popularność w polskiej branży rozrywkowej.
Życiorys
Edukacja
W roku 1990 Jarosław Rabenda zakończył swoje studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, co stanowiło kluczowy moment jego kariery artystycznej.
Kariera aktorska
Artysta miała okazję występować na deskach teatrów w wielu polskich miastach, w tym łodzi, Radomiu i Warszawie. Od 1990 roku jest związany z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie rozwijał swoje talenty aktorskie. Występował w produkcjach telewizyjnych, a także w filmach, grając mniejsze role w takich produkcjach jak Pogranicze w ogniu, Kanclerz, Gwieździe Piołun, Przedwiośnie oraz w Plebanii.
Jego aktywność artystyczna nie ograniczała się jedynie do aktorstwa – był także członkiem Kabaretu im. Romana oraz współtwórcą Kabaretu Definitywny Odlot Bocianów. Poza tym, zrealizował wiele audiobooków dla Biblioteki Akustycznej oraz Audioteki.pl, wzbogacając polski rynek kulturalny.
Kariera organizatora kultury, dziennikarza i reżysera
W latach 1993 do 1997 pełnił obowiązki dyrektora Klubu Środowisk Twórczych „Łaźnia” w Radomiu, gdzie miał znaczący wpływ na lokalne życie kulturalne, inicjując powstanie takich przedsięwzięć jak m.in. „Teatr z Potrzeby” oraz organizując coroczny Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję „Łaźnia”. Równocześnie współpracował z radiem Rekord jako prezes zarządu i dyrektor programowy między 2001 a 2004 rokiem.
Jako dziennikarz, publikował również felietony w „Radomiaku” oraz „Dzienniku Radomskim”. W latach 1998-1999 piastował stanowisko wicedyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu, gdzie zainicjował powstanie „Teatru Wziętego” oraz „Kabaretu Cafe Raban”. Jego debiut reżyserski miał miejsce w styczniu 2010 roku, kiedy to zrealizował spektakl Ostatnia noc Sokratesa według Stefana Canewa na Scenie Kameralnej Teatru Powszechnego w Radomiu.
Dorobek literacki i dramaturgiczny
Jarosław Rabenda to także autor kilku interesujących powieści, w tym:
- Kiedy ślepiec płacze – powieść, Wydawnictwo „Nowy świat” 2015, ISBN 978-83-7386-581-5,
- Testament lubieżnika – powieść, Wydawnictwo Novae Res 2022, ISBN 978-83-8219-722-8.
Kariera polityczna
W obszarze polityki, Rabenda próbował swoich sił w wyborach samorządowych w 2014 roku, kandydując z listy SLD-Lewica Razem do Rady Miejskiej w Radomiu. Następnie, podczas wyborów w 2018 roku, kandydował z listy Komitetu Wyborczego Radosława Witkowskiego, Koalicji na rzecz zmian do Rady Miejskiej w Radomiu, która obejmowała różne ugrupowania. Ostatecznie, 11 grudnia 2018 roku, po rezygnacji Mateusza Tyczyńskiego, został zaprzysiężony na radnego VIII kadencji, co stanowiło kolejną kartę w jego aktywności społecznej.
Ważniejsze role teatralne
Jarosław Rabenda to utalentowany aktor, który zyskał uznanie za swoje wybitne role w wielu spektaklach teatralnych. Oto niektóre z jego ważniejszych ról:
- Artur w Tangu S. Mrożka w reżyserii Zygmunta Wojdana,
- Edmund w Królu Lirze Szekspira, w reż. Linasa Marijusa Zaikauskasa,
- Kordian w Kordian, czyli panoptikum strachów polskich według Słowackiego, w reż. Adama Sroki,
- Henryk w Ślubie W. Gombrowicza, również w reż. Adama Sroki,
- Taksówkarz w Mayday R. Cooneya, w reż. Andrzeja Zaorskiego,
- Gordon w Prywatnej klinice, w reż. Jerzego Bończaka,
- Szatan w Hiobie, w reż. Krzysztofa Babickiego,
- Astrow w Wujaszku Wani M. Czechowa, w reż. Linasa M. Zaikauskasa,
- Karenin w Anna Karenina L. Tołstoja, w reż. Grigorija Lifanowa,
- Gospodarz w Weselu S. Wyspiańskiego, w reż. Mikołaja Grabowskiego,
- Herr Schultz w Cabaret J. Kandera i F. Ebba, w reż. W. Zawodzińskiego,
- Alain Reille w Bóg mordu Y. Rezy, w reż. Krzysztofa Babickiego,
- Fouquet we Władza N. Deara, w reż. Andrzeja Bubienia,
- Pijak w Ślubie W. Gombrowicza, w reż. Mikołaja Grabowskiego,
- Feuerbach w Ja, Feuerbach T. Dorsta, w reż. Zbigniewa Rybki,
- Major w Damy i Huzary A. Fredry, w reż. Macieja Wojtyszki,
- Makbet w Makbet Szekspira, w reż. Katarzyny Deszcz.
Nagrody i wyróżnienia
Jarosław Rabenda uzyskał w swojej karierze wiele нагród oraz wyróżnień, które podkreślają jego osiągnięcia artystyczne oraz wkład w kulturę.
- 1993: przyznanie wyróżnienia podczas XIV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu,
- 2017: otrzymanie Medalu Bene Merenti Civitas Radomiensis od Prezydenta Miasta Radomia.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Olga Tokarczuk | Mela Koteluk | Wilhelmine Herzlieb | Arkadiusz Marcinkowski | Iwona Katarzyna Pawlak | Roman GerczakOceń: Jarosław Rabenda